Tiedote – 17.2.2014

KUTSU: Laura Ruohosen teoksen Luolasto lehdistötilaisuuteen

Lämpimästi tervetuloa tutustumaan Laura Ruohosen uutuusteoksen Luolasto kantaesitykseen Kansallisteatterin Suurelle näyttämölle torstaina 27. helmikuuta kello 12.00!



Lehdistötilaisuudessa nähdään otteita esityksessä ja tavataan tekijöitä. Haastattelu-  ja kuvausmahdollisuus!

Laura Ruohosen odotettu uutuus Luolasto on villi kertomus maasta, joka aikoo haudata ydinjätteensä ja sitten unohtaa koko asian. Se kattaa huikean ajanjakson ihmisen alkukodista kauas tulevaisuuteen. Kuinka estämme 50 000 vuotta jälkeemme syntyviä avaamasta kiellettyä ovea, jonka taakse piilotimme vaarallisimman, mitä meillä on?

Ruohonen on maamme kansainvälisesti menestyneimpiä näytelmäkirjailijoita ja Kansallisteatterin kotikirjailija. Hänen edellinen näytelmänsä kansallisnäyttämöllä, Sotaturistit, palkittiin vuoden parhaana näytelmänä.



Martti Suosalo ja Alma Pöysti tekevät Luolaston päärooleissa Kansallisteatterin debyyttinsä. Rooleissa ovat myös Emilia Kokko, Markku Maalismaa, Petri Manninen, Sari Mällinen, Helmi-Leena Nummela (TeaK), Heikki Pitkänen ja Katja Salminen.

OHJAUS Laura Ruohonen

LAVASTUS Kati Lukka

PUVUT Tarja Simonen

MUSIIKKI Riikka Talvitie

VALOSUUNNITTELU Ville Toikka

ÄÄNISUUNNITTELU Heidi Soidinsalo

VIDEOSUUNNITTELU Timo Teräväinen

KOREOGRAFINEN ASSISTENTTI Liisa Risu

NAAMIOINNIN SUUNNITTELU Jari Kettunen

OHJAAJAN ASSISTENTIT Helena Vierikko ja Ville Koskivaara

Kotimainen kantaesitys on Suurella näyttämöllä 5. maaliskuuta.

Kerrothan saapumisestasi ja haastattelu- ja kuvaustoiveistasi 25.2. mennessä:

Mia Hyvärinen mia.hyvarinen@kansallisteatteri.fi p. 010 733 1238



Lue lisää esityksestä:

http://www.kansallisteatteri.fi/esitykset/luolasto/